יום שישי , ספטמבר 21 2018
Home / מדורים / בשם החוק / הטרדה מינית בין בני זוג
sexsual

הטרדה מינית בין בני זוג

עו״ד עינבר לב
עו״ד עינבר לב

החוק נגד הטרדה מינית שהתקבל לקראת סוף שנות ה-90 של המאה הקודמת, שינה מן היסוד את התרבות הארגונית והחברתית בישראל, אך איש מהמחוקקים לא שיער, כך נראה, שהחוק עשוי גם להשפיע על היחסים בין בני זוג נשואים. מאת: עו"ד עינבר לב

דיבור מיני בוטה, נגיעות באזורים אינטימיים, בפומבי או בהיחבא, כפיית משחקי מין חרף סירוב האישה, ותיעוד היחסים במצלמות – כל אלה נחשבים להטרדות מיניות בוטות.

לדברי עו"ד עינבר לב, לא מעט פעמים ביקשו נשים, בעיקר בהליכי גירושין, להפסיק את הטרדתן על ידי בעליהן – ובתי המשפט נענו להם – כפו צווי הרחקה והגנה, וצווים למניעת הטרדה מאיימת לטובת הנשים.

מצד שני, בתי המשפט מתקשים להכריע פעמים רבות בסוגיות של הטרדה מינית בין בני זוג, מפני שדרישות לקיים יחסי מין של בעל מאשתו אינם שקולות כלל לבקשות כאלה בין אנשים זרים או קולגות למקום העבודה.

מה החוק מתיר, ומדוע בתי המשפט מתקשים להכריע בתלונות על הטרדה מינית בתוך המשפחה – על כל זאת – בכתבה הבאה.

החוק למניעת הטרדה מינית, על תיקוניו השונים, שינה מן היסוד את גבולות המותר והאסור בהתנהלות של גברים ונשים בישראל, והביא למהפכה חברתית נרחבת, שאפילו היום, כמעט 20 שנה לאחר שהתקבל, עדיין מצליח לחולל רעידות אדמה קשות, במקומות עבודה, במוסדות ציבור ובפוליטיקה הישראלית.

החוק אוסר לא רק על מגע בעל אופי מיני בניגוד לרצון אחד הצדדים, אלא גם על דיבורים מיניים, אווירה מינית במקום העבודה ומחוצה לו, לעג לאדם בשל נטיותיו המיניות – וניצול מרות על מנת לכפות יחסי מין, גם אם הם נראים כנעשים מתוך הסכמה מלאה.

לדברי עו"ד עינבר לב, העוסקת רבות בדיני משפחה ובסכסוכי גירושין, תופעות של הטרדות מיניות בין בני זוג רווחות הרבה יותר מהמקובל לחשוב, והתופעה המכוערת הזו גוברת בעתות משבר בין בני הזוג, ובתקופה שבין הפרידה לבין הגירושין, שלעיתים יכולה להימשך חודשים ארוכים ואף שנים.

לדברי עו"ד עינבר לב, על פי רוב התלונות מוגשות ע"י נשים נגד בעליהן, אך הדבר לא בהכרח מעיד שאין תופעות הפוכות, כמו גם שכיחות של התופעה הזו בזוגות חד מיניים – וכבר היו דברים מעולם.

לדבריה, הטרדה מינית תיחשב מגע בפומבי באשה בניגוד לרצונה, כמו גם מגע בה שלא בפומבי, אם הדבר נעשה בניגוד לרצונה המפורש, דיבור מיני בוטה שאינו מקובל על האישה, ושהבעל התבקש לחדול ממנו, כמו גם אילוץ של האישה להיות נוכחת באקטים מיניים שכלל לא רוצה להיות חלק בהם – כמו הכנסת פרטנר נוסף למיטה, משחקי תפקידים,  דרישות לבוש מסוימות ועוד ועוד…

לדברי עו"ד לב, הגיעה אל משרדה אשה שטענה כי היא מרגישה מוטרדת מינית ע"י בעלה מפני שהוא נוהג לגעת בחזה שלה בפומבי וליד ילדיהם  – חרף בקשותיה החוזרות ונשנות שיחדל מכך. לאחר שהבעל הוזהר ע"י עו"ד לב, אך לא חדל ממעשיו, הוצא נגדו צו הרחקה מהבית, והוא נאלץ לשכור דירה.

בעבר הגיעה אל משרדה של עו"ד לב אשה שטענה כי בעלה נוהג לדבר אליה במילים מיניות בוטות בעת האקט המיני – וממשיך לנהוג כך, גם לאחר שביקשה ממנו פעמים רבות שיחדל ממנהגו. לדברי עו"ד לב, כל עוד בני הזוג ממשיכים לקיים יחסי מין, חרף התנהגות בוטה של הפרטנר שלהם, יש קושי רב להוכיח כי מדובר בהטרדה מינית.

במקרה אחר, הגישה האישה בקשה למתן צו הרחקה נגד בעלה, לאחר שזה דרש ממנה, שוב ושוב, ללבוש בגדים נועזים לפני האקט המיני, והתעמר בה בגלל סירובה. הנוהג הופסק עם התערבות בית המשפט – אשר הורה על הרחקת הבעל מאשתו ומהבית.

האם אין פה חדירה מופרזת של החוק אל חדרי המיטות של כולנו?

לדברי עו"ד לב, אכן קיים קושי לטעון ולהוכיח הטרדה מינית בין בני זוג קיימים, ועל כן, התופעה הזו מחריפה בעיקר בעתות משבר לפני גירושין, ובעיקר בעת הליך הגירושין, עת שבה המתח בין בני הזוג גואה, ומעשים, שאולי פעם היו נסלחים ומתקבלים בהומור – הופכים להצקה קשה, ואפילו להטרדה מאיימת, המחייבת התערבות בית המשפט.

כך למשל ארע כאשר האישה החליטה להתגרש מבעלה, חרף רצונו העז לשמר את הנישואין. כמו זוגות רבים, גם השניים המשיכו לגור תחת קורת גג אחת, למרות שהליכי הגירושין כבר החלו, והאישה מצאה את עצמה במצב מאד לא נעים, כאשר הבעל היה נוהג לפתוח את דלת המקלחת ולהציץ בה בעודה מתקלחת. לאחר שהגבר לא חדל מנוהגו זה, למרות בקשותיה החוזרות ונשנות של אשתו, לא נותר בידה אלא לפנות, באמצעות עורכי דינה, אל בית המשפט, בבקשה להוציא נגדו צו למניעת הטרדה מאיימת, ובית המשפט נעתר לבקשתה.

לדברי עו"ד עינבר לב, הטרדה מאיימת היא תופעה רווחת מאד בין בני זוג, כאשר אחד מבני הזוג מציק לרעהו, אם במעקב מתמשך, אם בהצמדות אליו לכל אשר ילך בבית, אם במשלוח אינסופי של מסרונים או שיחות טלפון, ואם בהצצה ובהשתלת אמצעי תיעוד כמו אמצעי האזנה וצילום, במקומות אינטימיים כמו בית המגורים וחדר השינה. אמנם אין במעשה המטריד אלימות לשמה – אך ההתהלות הזו מאד מעיקה ומאיימת – ונתפסת בצורה חמורה ביותר בעיני בית המשפט.

במקרים בהם מוכחת הטרדה מאיימת, עשוי בית המשפט להזהיר את הבעל, לבל ימשיך במעשיו, או להוציא נגדו צו הרחקה, שיאסור עליו להתקרב אל אשתו ואל ביתה, וזאת לרדיוס של מאות מטרים, ובכך, ימנע ממנו להמשיך ולהטריד אותה.

כך למשל ארע במקרה בו התלוננה אישה, הנמצאת מהליכי גירושין מבעלה, שהבעל נוגע בה בניגוד לרצונה המפורש, ודורש ממנה לקיים עמו יחסי מין. האישה הגישה לביהמ"ש לענייני משפחה, בקשה להוצאת צו הרחקה נגד הבעל – והוא נאלץ לעזוב את הבית.

במקרה חמור יותר, גילתה האישה כי בעלה הקנאי, שתל בחדר המיטות שלהם מצלמות נסתרות, במטרה לתעד את מעשיה, ואפילו, כך חשדה, לסחוט אותה.
גם במקרה זה היו בני הזוג נתונים במשבר זוגי חריף. לדברי עו"ד עינבר לב, האישה הצליחה לשכנע את בית המשפט להוציא נגד הבעל צו הרחקה, וכמו כן, נפתח נגדו הליך פלילי במשטרה בחשד להאזנת סתר.

האם בתי המשפט רואים בחומרה מקרים של הטרדה מינית במשפחה?

לדברי עו"ד לב, לא שבתי המשפט לא רואים בחומרה תופעות של הטרדה מינית בין בני זוג, אלא שקיים קושי מאד גדול בהוכחת המעשים, וקיימים מקרים לא מעטים שבהם נשים טפלו עלילות שווא על בעליהן – כדי להשיג יתרונות דיוניים כמו הרחקה מהבית – ועל כן בית המשפט לא מקבל כל תלונה בלי לבדוק אותה היטב ולמצוא לה בסיס ראייתי.

"המקובל הוא שבעל ואשה מקיימים יחסי אישות, ועל כן כאשר ביום א' האישה לא חפצה לקיים יחסי מין ו"אולצה", לאור דרישות בעלה, לקיימם – האם מדובר בהטרדה מינית?" שואלת עו"ד לב, ואומרת, שקיים קושי לא מבוטל לשופטים לקבוע האם קיימת, במקרים רבים, תשתית של הטרדה מינית, או שמדובר בהתנהלות רווחת בבתים רבים בישראל – שאין בה שום רובד פלילי.

"מעבר לכך, אשה הנשואה לבעל, ושניהם מקיימים בית עם ילדים – לא תרוץ להתגרש כי בעלה דורש ממנה לקיים עימו יחסי מין –  גם אם היא לא רוצה לקיים יחסי מין איתו –  מפני שלגירושין קיימות השלכות רחבות מאד, הן על חיי בני הזוג והן על חיי ילדיהם" אומרת עו"ד לב. לדבריה, אין הדבר אומר שאישה חייבת לקיים יחסי מין בכל עת שיחפוץ בכך בעלה – ובכל פעם שהוא כופה עליה יחסים חרף רצונה – מדובר, אכן, באונס לכל דבר ועניין, "אבל אם האישה מחליטה חרף המקרה, להמשיך ולחיות עם הבעל, ומחליטה להתלונן על הדבר באיחור ובשיהוי, יתקשה בית המשפט להאשים את הבעל באונס, ואפילו בהטרדה מינית" דברי עו"ד לב.

לדבריה, בכל תלונה על הטרדה מינית בין בני זוג עולות שאלות רבות אשר ראוי שייבחנו ע"י בית המשפט – כדי שזה ישקול אותן בהתאם לנסיבות השונות ממקרה למקרה – וידון בהן  – כל מקרה לגופו.

עו"ד עינבר לב עוסקת רבות בדיני משפחה, גירושין, כתיבת צוואות, מאבקי ירושה ועזבונות.

Web Design MymensinghPremium WordPress ThemesWeb Development

הגולש נשכח במים

יולי 8, 2015יולי 8, 2015
unnamed (1)משטרת מרחב אילת פתחה בחקירה של אירוע בו נשכח קטין בן 11 בים במהלך פעילות שייט במסגרת קייטנה בה משתתף. מחקירה ראשונית עולה כי הקטין שהה עם גלשן רוח וככל הנראה נסחף עמו עד שנתקע עם הגלשן רוח בין עמודי מבנה במרחק עשרות מטרים מקו החוף. אזרח שהבחין בגולש הצעיר שבמצוקה סייע לו והזעיק את שוטרי שיטור ימי מרחב אילת, ואלו השיבו את הקטין אל נקודת ריכוז חניכי הקייטנה. שם אותר מדריכו של החניך הצעיר וזה עוכב לחקירה במשטרה ובתום חקירה ראשונית שוחרר בתנאים מגבילים. חקירת האירוע נמשכת.

הודעת דובר צה"ל

יולי 7, 2015יולי 7, 2015
מצפה תת ימימחר (ד) כ״א תמוז תששעה, 8 ביולי בין השעות 19:00-24:00, יתקיים תרגיל עוצבת ״אדום״ באזור המצפה התת-ימי באילת. במהלך התרגיל תורגש תנועה ערה של כוחות הבטחון באזור. דובר צה״ל מדגיש כי התרגיל תוכנן מראש כחלק מהרף האימונים השנתי ונועד לשמירה על כשירות וכוננות הכוחות.

אילת: רק בגלל הרוח

יולי 3, 2015יולי 3, 2015
גלשן רוחכוחות גדולים של משטרת מרחב אילת עורכים סריקות במפרץ אילת אחר גולש קייט. לפני כמחצית השעה אותר במים מצנח קייט מאות מטרים מקו החוף. שוטרי יחידת השיטור הימי וכוחות נוספים עורכים כעת סריקות בניסיון לאתר את בעליו. מפקד יחידת שיטור ימי במרחב אילת, פקד עופר אילת, ציין כי "לעת עתה אנו מתייחסים לאירוע כאדם נעדר במים, כל עוד אין בידינו מידע אחר". בהמשך לידיעה נמסר ממשטרת אילת כי: בתום שעות בהן סרקו כוחות רבים של משטרת מרחב אילת וכוחות נוספים אחר גולש הקייט, אותר זה במלון בו מתארח כשהוא בריא ושלם. לדבריו, עקב שינוי במצב הרוח (משטר רוחות) הותיר את המצנח במים ויצא לחוף ובהמשך חזר לחדרו במלון.

רוכב אופנוע-ים נפצע בתאונה במפרץ אילת

יולי 2, 2015יולי 2, 2015
צילום: חטיבת דובר המשטרה
לפני זמן קצר התקבל דיווח על רוכב אופנוע-ים שנפצע בתאונה במפרץ אילת. הרוכב, תושב המרכז כבן 70,  פונה לבית חולים "יוספטל" לקבלת טיפול רפואי.
שוטרי יחידת שיטור ימי במרחב אילת הגיעו למקום התאונה והחלו בחקירת המקרה.
מבדיקה ראשונית עולה כי על האופנוע רכבו שניים וככל הנראה בשל תקלה טכנית אבדו שליטה וסטו לעבר שובר הגלים בכניסה למרינה. הרוכב הצעיר הספיק לקפוץ מהאופנוע למים טרם התאונה ואילו הרוכב השני לא הספיק ונפצע בהתנגשות שארעה.

הזמנה לטקס חנוכת הבית החדש של מכללת לוינסקי לחינוך

יוני 27, 2015יוני 27, 2015

הזמנה לטקס חנוכת הבית החדש של מכללת לוינסקי לחינוך - יום שני הבא, 29.6 בשעה 13:00.

הזמנה

חצו עם אופנוע ים את הגבול הימי לכיוון מצריים

יוני 25, 2015יוני 25, 2015
משטרת מרחב אילת עיכבה לפני זמן קצר לחקירה שני צעירים, 23 ו-31, לאחר שחצו עם אופנוע ים את הגבול הימי לכיוון מצריים. בשעות אחר הצהריים התקבל דיווח מחיל הים על שני הצעירים שחצו את הגבול לכיוון מצריים. בדיקה העלתה כי אלו נעצרו לחקירה על ידי כוחות הביטחון במצריים. בחלוף מספר שעות הועברו הצעירים חזרה לידי מפקד יחידת השיטור הימי במרחב אילת, פקד עופר אילת, שהעבירם לחקירה במשטרה. מבדיקה ראשונית עימם ככל הנראה מדובר במעשה בתום לבIMG_4766

שני דגלים כחולים נוספים לעיר אילת

יוני 23, 2015יוני 23, 2015
2 דגלים כחולים

שני דגלים כחולים נוספים לעיר אילת - לאחר שהונף דגל כחול בחוף השחפים - זוכה אילת בשני דגלים נוספים במרינה ובחוף הנפרד - הנכם מוזמנים לטקס הנפת הדגלים - מחר (ד') בשעה 17:00 במרינה

ד"ר גולדברג עוזב את בי"ח

יוני 21, 2015יוני 21, 2015
avi goldbergנעמי יצחק הלוי, דוברת בי"ח יוספטל מאשרת כי בשבוע שעבר הגיעה הודעת המינוי ממרכז 'הכללית': ד"ר אבי גולדברג מנהל 'יוספטל', מונה על ידי אלי דפס, מנכ"ל הכללית, למנהל בית החולים כרמל בחיפה. ד"ר גולדברג יעזוב את תפקידו בעוד 3-4 חודשים, לקראת סוף הקיץ, לאחר למעלה מ-6 שנים בהן חולל מהפך הן בבית החולים והן ברפואה באילת ובאיזור. בד בבד מונה למנהל בית החולים 'יוספטל' ואיזור אילת של הכללית ד"ר אלדר ברקוביץ. גם הוא מומחה ברפואת משפחה, ומכיר מעט את אילת ובית החולים שכן בשנים האחרונות שימש כמה פעמים כמנהל-מחליף לד"ר גולדברג עת יצא לחופשות או נאלץ להעדר. כיום ד"ר ברקוביץ מגיע מההנהלה המרכזית לאחר שבתפקידו הקודם היה סגן מנהל בית החולים כרמל.

היסטוריה! הפועל אילת בגמר!!!

יוני 17, 2015יוני 17, 2015
9קבוצת הכדורסל של הפועל פתאל אילת עשתה היסטוריה, ניצחה את מכבי ת"א 76: 79 . אילת הצליחה בסדרת הגמר לעשות קאמבק מפיגור 0: 2 ניצחה את מכבי שלוש פעמים ברציפות (פעמיים בהיכל מנורה מבטחים) והעפילה לגמר על אליפות המדינה נגד הפועל ירושלים

ילד כבן 4 נפל מהקומה הראשונה במלון

יוני 15, 2015יוני 15, 2015
אמבולנס
הלילה התקבל דיווח במוקד המשטרה במחוז הדרומי על נפילת ילד כבן 4 מקומה ראשונה במלון בו התארח לעבר הלובי. שוטרי מרחב אילת הגיעו למקום והחלו בבירור נסיבות המקרה. הילד פונה במצב בינוני לבית החולים "יוספטל" באילת שם אובחן כי סובל מפגיעת ראש ובשל כך הועבר תוך זמן קצר לבית החולים "בלינסון". מבדיקה ראשונית עולה כי הילד הגיע עם משפחתו, תושבי מרכז הארץ, זמן קצר לפני כן לנופש בעיר. במהלך שהות המשפחה בחדרם יצא הילד והגיע אל קצה המסדרון. על פי החשד טיפס הילד על מעקה הקומה הצופה על אולם הכניסה למלון ומשם נפל. מאבטחת המלון שהבחינה בילד שנפל הגישה לו סיוע עד הגעת אמבולנס למקום. משטרת מרחב אילת פתחה בחקירה.

נתפס נוהג בזמן פסילה בפעם הרביעית

יוני 15, 2015
Driving
נתפס נוהג בזמן פסילה בפעם הרביעית וכשרשיון נהיגתו פקע לפני 13 שנים !!
"מדובר בפצצה מתקתקת על הכביש" ציינו במשטרה לאחר שבפעילות זרוע מבצעית אגף התנועה אמש באילת נתפס בפעם הרביעית תושב העיר, יליד 51', נוהג בהיותו פסול לנהיגה. כמו כן, בבדיקה שערך השוטר, רס"ר ניר זרדז, נמצא כי רישיון נהיגתו של זה פקע בשנת 2002. הנהג הועבר לחקירת בוחני אגף התנועה ובסיומה נכלא ורכבו הושבת. הבוקר תבקש המשטרה להאריך את מעצרו בבית המשפט
בהמשך למעצרו אמש של תושב אילת על ידי שוטרי אגף התנועה בעת שנהג בפסילה זו הפעם הרביעית, לפנות הצהריים האריך בית המשפט באילת את מעצרו ביום נוסף לבקשת המשטרה. בכוונת המשטרה להגיש כנגדו כתב אישום כבר בימים הקרובים.

מחר (ב'), 15.6.2015 תחרות שחייה בבריכה העירונית

יוני 14, 2015יוני 14, 2015
אילוסטרציההנכם מוזמנים מחר לתחרות השחייה, בשעה 9:30 בבריכה העירונית. טקס הסיום ייערך בסביבות השעה 12:00. כ-700 תלמידי כיתות ה' מעשרה בתי ספר יסודיים, יתחרו מחר (ב'), 15.6.2015 בתחרות שחייה במסגרת סיום פרויקט השחייה בבתי הספר המתקיים כבר למעלה מעשור. התחרות תתקיים בבריכה העירונית בשעה 9:30, בארבעה מקצים (בנות/בנים גב, בנות/בנים חופשי) ומשחה שליחים

ילדה בת 10 נפגעה מרכב ופונתה במצב קל לבית החולים "יוספטל"

יוני 9, 2015יוני 9, 2015
ילדה בת 10 נפגעה מרכב בעת שחצתה כביש במעבר חצייה פונתה במצב קל לבית החולים "יוספטל". בדיקה העלתה כי הנהגת נמצאת תחת השפעת אלכוהול.
בצהריים התקבל דיווח במוקד אגף התנועה דיווח על תאונת דרכים שהתרחשה ברחוב עין נטפים באילת. שוטרי זרוע מבצעית אילת הגיעו למקום ומחקירה ראשונית עולה כי הילדה שבה בהסעה מבית הספר וביקשה לחצות כביש בסמוך לתחנת ההסעה ליד ביתה. רכב פרטי נהוג על ידי תושבת אילת ילידת 49' פגע בילדה וגרם לה לחבלות. חשדם של השוטרים התעורר כי יתכן והנהגת תחת השפעת אלכוהול. הנהגת עוכבה לבדיקת רמת האלכוהול, ואכן תוצאותיה אמתו את החשד ונמצא כי רמת האלכוהול בגופה מעל המותר בחוק. הנהגת הועברה לחקירת בוחני אגף התנועה.

נעצר מנכ"ל מלון באילת בחשד לביצוע מעשים מגונים והטרדות מיניות

יוני 4, 2015יוני 4, 2015
Sexual Harassmentמנכ"ל מלון באילת נעצר אתמול בעקבות תלונה של אחת העובדות במלון בחשד שנהג לבצע מעשים מגונים ולהטריד מינית אותה ונשים אחרות. במהלך חקירתו הכחיש כי ביצע מעשים מגונים אך כן קשר עצמו לחלק מהאירועים. היום (חמישי) הוא יובא לדיון בהארכת מעצרו בבית המשפט בעיר. המנכ"ל, שזהותו טרם הותרה לפרסום, נעצר בעקבות תלונה של אחת העובדות ולאחר חקירה נעצר. במהלך החקירה הכחיש כי ביצע מעשים מגונים אך כן קשר את עצמו לחלק מהאירועים. הבוקר הובא המנכ״ל לבית המשפט ומעצרו הוארך ביממה. בית המשפט הוציא צו איסור פרסום על שמו של המנכ״ל.

בתאונה בין שני כלי רכב בצומת הכניסה לאזור תעשייה שחורת על כביש 90.

יוני 3, 2015יוני 3, 2015
IMG-20150603-WA0008שוטרי זרוע מבצעית אגף התנועה באילת מטפלים ברגעים אלו בתאונה בין שני כלי רכב בצומת הכניסה לאזור תעשייה שחורת על כביש 90. מהמקום פונו 7 פצועים קל לבית החולים. בוחני אגף התנועה במקום החלו בחקירת התאונה. IMG-20150603-WA0001   IMG-20150603-WA0000    

נתפסה נוהגת במהירות מופרזת בדרכה לבית משפט לתעבורה באילת

יוני 2, 2015יוני 2, 2015
תחנת משטרת מרחב אילת צילום: מאיר אוחיון
02הבוקר פעלו שוטרי זרוע מבצעית אגף התנועה אילת כנגד עבירות נהיגה במהירות מופרזת בכביש הערבה.  במהלך הפעילות מדד השוטר רס"ר גיא סרילן רכב פרטי במהירות מופרזת של 140 קמ"ש. השוטר שעצר את הרכב גילה כי מדובר בנהגת תושבת ירושלים ילידת 62' שטענה בפני השוטר כי לא שמה לב למהירות ויתכן כי ישנה בעיה במד המהירות. למרבה האירוניה, ברכב ישב בעלה כשהם בדרכם לבית המשפט לתעבורה באילת לדיון שלו בגין עבירת תעבורה גם כן. הנהגת זומנה לשימוע בפני קצין משטרה ולפני זמן קצר החליט מפקד משטרת התנועה באילת לפסול את רישיון נהיגתה למשך 30 הימים הבאים.
צילום וכתיבה: מאיר אוחיון